MEIE TEGEVUSED

Märts 2025


🌱🎃 Meie kasvav kõrvitsapere! 🎃🌱

Kas teadsid, et kõrvitsatel on hämmastavaid sugulasi? Kampaania “Kasvatame kõrvitsaid” raames kasvatame sel hooajal mitmeid põnevaid kõrvitsalisi, millest igaühel on oma unikaalne kasutus ja kasu!
🥒KÄSNKÕRVITSAD (Luffa cylindrica).– Küpsena looduslik pesukäsn, noorelt maitsev köögivili!
🍏 Tinda (Praecitrullus fistulosus) – Maitsev India kõrvits, ideaalne karriroogadesse.
🥒 Sambar-kurk – Lõuna-India toitude lahutamatu osa.
🐍 Pikk maokõrvits – Mahe, mitmekülgne ja suurepärane vokiroogadesse!
🌿 Mõru melon (Momordica) – Väärtuslik tervisetaim, mida kasutatakse toiduvalmistamises ja rahvameditsiinis.

Jaanuar 2025



Teeme ise moosi!!!

Maagiline moos külmutatud marjadest 

Meie väike moosilugu sai alguse külmutatud marjadest, mis ootasid kapis uut võimalust särada. Võtsime need marjad – mustikad, maasikad ja vaarikad – sulama, lisasime veidi suhkrut ja armastust ning keetsime kokku tõelise maiuspala. Mõnus magus lõhn täitis kogu ruumi ja peagi oli pott täis sügise maitset ja suve mälestusi. See moos pole lihtsalt magus amps, vaid väike meeldetuletus, et ka lihtsatest asjadest võib sündida midagi erilist. Nüüd ootab see purk uut omanikku, et muuta hommikused pannkoogid või kausitäis jogurtit veelgi erilisemaks. 

Detsember 2024

 

Ohtlike E-ainete otsimine erinevatelt tootepakenditelt 

Tunni eesmärgiks oli õpetada õpilasi analüüsima toiduainete koostisosi, tuvastama ohtlikke E-aineid ning mõistma nende võimalikke tervisemõjusid. Tunni alguses selgitas õpetaja, mis on E-ained, nende roll toiduainetööstuses ja kuidas neid võib jagada kasulikeks ja kahjulikeks. Õpilased jagati rühmadesse ning iga rühm sai erinevad toidupakendid. Nende ülesanne oli uurida pakendite koostisosade nimekirja ja tuvastada võimalikult palju E-aineid, kasutades selleks ette antud tabelit või nutiseadmeid (nt spetsiaalseid rakendusi või internetti). Seejärel toimus arutelu, kus iga rühm esitles, milliseid E-ained nad leidsid, ning arutati, millised neist võivad olla tervisele kahjulikud ja miks. Lõpetuseks korrati üle, kuidas lugeda koostisosade nimekirju ja teha teadlikke valikuid.  

Oodatud tulemus – õpiväljundid: 

  • Õpilased oskavad iseseisvalt tuvastada E-aineid toiduainete koostisosade nimekirjast. 
  • Õpilased tunnevad ohtlikumaid E-aineid ja nende mõju tervisele. 
  • Õpilased saavad teadlikumaks toiduvalikute tegemisel ja mõistavad tervisliku toitumise olulisust. 

November 2024


🍽️🌱 Tallinna Kunstigümnaasium hoolib!

18.–22. novembril osalesime toidujäätmete vähendamise nädalal, et tõsta teadlikkust ja juurutada häid harjumusi. 🙌 Tuletasime õpilastele meelde: *võta taldrikule täpselt nii palju, kui jaksad ära süüa – vajadusel saab alati juurde võtta!* 🍎
Õpilased tühjendasid ülejäänud toidu taldrikult otse biojäätmete anumasse, et visuaalselt tajuda, kui palju toitu igapäevaselt raisatakse. Sellised väikesed sammud viivad suurte muutusteni! 🌱💚
**Nädalaga läks raisku 53,09 kg toitu!** 🍽️😟 See number paneb mõtlema, kuid siit edasi saame ainult paremaks minna. Iga amps loeb! 😉🌍💚

Oktoober 2024


Toit ja jätkusuutlikkus 

🌱 III kooliastme õpilased uurisid mahetoitu! 🌱

Kolmepäevase projekti jooksul tutvusid õpilased toitumise ABC-ga, uurisid mahe- ja ökomärgiseid ning arutlesid jätkusuutliku toitumise üle. Samuti külastasid nad Tallinna kolme suurimat turgu, et võrrelda mahetoodete kättesaadavust. Kogutud info põhjal koostasid õpilased plakateid, mängisid Kuldvillakut ja reflekteerisid õpitut.

Hariv ja põnev teekond mahetoidu maailma! 🥦🍏♻️

Projekti eesmärk oli suunata õpilasi mõtlema toidu mõjust tervisele, tervisliku toidu saadavusele ja kuludele ning probleemidele, mis kaasnevad harjumuspärase toidu tarbimisega. Samuti pöörati tähelepanu igapäevasele toidu ja loodusressursside raiskamisele.